Чим же особливо корисний мед в сотах? Прополіс, що міститься в сотовому меді, має болезаспокійливі, протизапальні, загоювальні, бактерицидні, протигрибкові властивості; нормалізує діяльність кишечника, попереджує розвиток карієсу, підвищує імунітет, позитивно впливає на серцево-судинну систему, лікує виразки шлунку, допомагає при жіночих хворобах і т.д.
При тривалому жуванні медових сот з воску, прополісу, квіткового пилку, мед виділяє фітонциди, які мають як профілактичну, так і лікувальну дію на різні органи людини. Вони збагачують його вітамінами, амінокислотами, білками, ферментами. Квітковий пилок має омоложувальний ефект, так як в ньому є всі необхідні для організму людини амінокислоти та чимало вітамінів. Мед в сотах містить біологічно активні речовини, що виробляються рослинами й організмом бджіл. Участь бджоли у зміні властивостей нектару, пилка, в утворенні воску і прополісу надає меду в сотах антибактеріальних, противірусних, антилейкімічних, радіопротекторних та імуногенних властивостей.
В чому ж відмінність меду в сотах від звичайного меду?
Прополіс, що міститься в сотовому меді, сприяє лікуванню бактеріальних і вірусних захворювань носоглотки і верхніх дихальних шляхів, простудних захворювань; позитивно впливає на роботу печінки, нирок; попереджує онкологічні захворювання; є профілактичним засобом серцево-судинних захворювань; допомагає при захворюваннях шлунково-кишкового тракту; дизенфікує порожнину рота, попереджує захворювання карієсом, парадонтозом і т.д. Пилок є природнім джерелом вітамінів і мікроелементів; нормалізує функцію щитовидної залози; підвищує опірність до інфекцій, імунітет; покращує психічний стан організму; ефективний при лікуванні депресії; відновлює сили і стимулює розумову діяльність; ефективний при лікування простатиту, імпотенції. При ласуванні медом в сотах неоднінно споживається і певна кількість воску, котрий начичений вітаміном А.
При простудних захворюваннях рекомендують пережовувати соти впродовж 5-10 хвилин по одній столовій ложці 4 рази на день. Після вживання слід дотримуватися постільного чи домашнього режиму.
При систематичному вживанні меду у дітей нормалізується апетит, покражується склад крові, підвищується міцність кісток, стимулюється розумовий і фізичний розвиток. Шматочок меду в сотах дитина жуватиме з більшим задоволенням, ніж полоскатиме горло мікстурою.
Мед в сотах з часів Стародавнього Єгипту завжди високо цінувався і був предметом данини, подарунків, оброку, торгівлі. Вартість меду в сотах була високою через його надзвичайну користь. Віск і прополіс, мед і пилок, що містяться в ньому, складають цілющу силу цього дивовижного продукту природи. Для кожного з нас природний бальзам несе необхідну енергію у вигляді вуглеводів, амінокислот, вітамінів, ферментів, ненасичених кислот, мікроелементів, флавоноїдів.
В сотових рамках завжди свіжий віск. В них не виводилися бджоли, немає засмічень від лялечок. Це найкращий віск. Саме такий віск Авіценна рекомендував вживати в невеликій кількості (10 крупинок величиною з просяне зернятко) для лікування виразки кишечника. При ласуванні меду в сотах неодмінно вживається і певна кількість воску. Саме такий віск, як м'яка щітка зчищає з десен й емалі зубів наліт згубно діючих бактерій. Прополіс, що міститься у воску і на стінках сот, знищує ці бактерії, які руйнують організм. Природній віск містить 5-10% прополісу. В зрілому сотовому меді ще не зрозумілим людині способом бджоли пригнічують розвиток окислювальних процесів, що призводять до появи продуктів перекисного характеру, карбонільних з'єднань, кислот. Можливо, цьому сприяють інгібітори окислення, що містяться в прополісній плівці. Навіть у невеликій кількості прополіс має бактеріостатичну активність по відношенню до грам-позитивних і грам-негативних бактерій. Він наділений і бактерицидними властивостями, що значним чином пов'язано з наявністю в ньому флавоноїдів. Вони мають протизапальну дію. Флавоноїди посилюють дію вітаміну С (попереджують його окислення), пригнічують агрегацію еротроцитів і тробмоцитів, понижують можливість утворення тромбів. У складі прополісу є різні по відношенню до розчинників фракції.
Перш за все нас має цікавити фракція прополісу, що розчиняється у воді, ослільки саме вона в процесі застосування меду в сотах потрапляє в організм людини. виявлено її бактерицидну, бактеріостатистичну, місцевоанастезуючу, протитоксичну, антивірусну, фунгіцидну і протизапальну дію.
Флавоноїди прополісу використовуються для профілактики та лікування багатьох захворювань. Захисні сили організму підвищуються також за рахунок ненасичених жирних кислот воску і прополісу. Ці кислоти входять в структуру клітинних мембран. Вони попереджують розвиток атеросклерозу, понижують згортання крові. Відомими є й інші позитивні приклади дії прополісу на організм людини: лікування туберкульозу, астматичних захворювань, виразки шлунку, хронічних пневмоній.
Підвищений склад аскорбінової кислоти, каротиноїдів, хлорогенових і тритерпенових кислот є в пилку верби, великий склад вітамінів -- в пилку груші, яблуні, високий вміст каротиноїдів -- в обніжжі кульбаби, вишні, а флавоноїдів -- в обніжжях таволги й груші. Велике різноманіття корисних елементів пояснює ефективність меду в сотах з весняних медоносів.