Прополіс — смолиста речовина зеленувато-бурого або коричневого кольору з приємним запахом бруньок тополі, меду, воску і ванілі. Завдяки антибактеріальним, антибіотичним властивостям, ранозагоювальному ефекту, багатосторонній імунологічній та антисептичній дії прополіс широко використовується в практиці. Крім цього, він ефективно застосовується в якості допоміжного засобу при лікуванні ран, захворювань системи дихання, ротової порожнини, очей, в профілактиці і лікуванні захворювань простати, при захворюваннях серцево-судинної системи та легень. Він покращує зір, позитивно впливає на нервову систему, покращує пам'ять і загальний фізичний стан, допомагає при опіках шкіри, екземі. Науково доказана ефективність вживання протягом місяця прополісу у людей старшого віку для покращення пам'яті. Прополіс збуджує у клітинах синтез нуклеїнових кислот і тим самим протеїнів.
Спиртовий розчин прополісу принімають до іди за 1 годину з серим яйцем або звареним леном а від всего іншого або для профілактики після іди (від 5 до 30 капель щоденно 2-3 рази на день, капати на воду або на молоко), особливо при ангінах. Спиртовий розчин прополісу вживається для лікування виразки шлунка і 12-палої кишки на настої льняного насіння протягом 3-5-тижневого курсу. Позитивний ефект спостерігається при геморої з періодичною кровотечею. Вживається в краплях і місцеве, в суміші з маслом какао.
Настойка прополіса на спирту приміняється ще так: можна змочити льняну ганчірку і накладати її на збільшені вузли, розширені вени гомілки.
Прополіс з бруньок тополі, берези, осики та інших рослин бджоли збирають клейкі смолисті речовини. Принісши їх у вулик, вони змішують їх з воском та виділеннями внутрішніх залоз. Так утворюється прополіс. Саме він є причиною того, що різні мікроорганізми у вуликах майже не зустрічаються. Цю властивість помітили давно – ще в Древньому Єгипті прополіс використовувався при виготовленні ліків.
Прополіс – найсильніший природний антибіотик. Він знищує понад 100 видів бактерій, грибків і вірусів (а серед них збудників туберкульозу, сифілісу, дифтерії, грипу та ін.). Якщо до синтетичних антибіотиків мікроби рано чи пізно звикають, то звикнути до прополісу їм не вдається. Крім того, синтетичні антибіотики знищують не тільки шкідливу, а й корисну мікрофлору, що може викликати нові захворювання. Зате при лікуванні прополісом цього не спостерігається.
Прополіс – надзвичайно сильний знеболювач. За силою дії він перевищує новокаїн у 5 разів. Він містить до 30% фенольних сполук, які запобігають старінню, онкологічним захворюванням. Прополіс ефективний при лікуванні аденоми простати, геморою, простатиту та багатьох інших хвороб.