За зовнішнім виглядом пилок — дуже дрібний порошок. Це продукт пильників, які оточують маточку квітки. Які лікувальні властивості пилку? Досліди показали, що пилок має всі незамінні амінокислоти, які повинні надходити в організм людини з їжею. В природі не існує харчового аналогу, рівного пилку за концентрацією всіх складових компонентів, які необхідні для нормального розвитку і функціонування організму. У квітковому пилку виявлено 14 вітамінів, 18 мінералів, 30 мікроелементів, 22 амінокислоти, білки, цукор, жири, вуглеводи, нуклеїнові кислоти, ферменти, фітонциди, гормони, антибіотики та інші важливі для організму речовини. Усі ці компоненти органічно пов'язані і збалансовані між собою.
Бджолиний пилок стимулює ріст і регенерацію пошкоджених тканин, наприклад, кровотворних. Тому його використовують при анеміях. Особливо ефективну дію має суміш пилку з медом при різноманітних захворюваннях печінки. Пилок нормалізує і діяльність нервової та ендокринної систем. Активізує процес виділення інсуліну клітинами підшлункової залози, у зв'язку з чим його застосовують при лікуванні цукрового діабету. Крім того, пилок зміцнює капіляри, знижує вміст холестерину в крові, має антисклеротичні властивості (тому його використовують, наприклад, при лікуванні ішемічної хвороби серця), має жовчогінну, сечогінну, радіпротекторну, протипухлинну дію, затримує ріст мікроорганізмів кишківника і регулює його функцію. Пилок стимулює імунну систему, підвищує апетит, нормалізує вагу тіла, підвищує розумову і фізичну працеспроможність, посилює статевий потяг і чоловічу статеву активність.
Також цей продукт бджільництва посилює дію багатьох медикаментів. Так, вживання його разом з антибіотиками дає змогу зменшити їх дозу; більше того, пилок іноді замінює антибіотики. До того ж пилок не викликає алергічні реакції. Однак, біологічна активність пилку доволі швидко знижується при зберіганні. Так, уже через два-три місяці після збору він втрачає значну частину вітамінів та ферментів. Законсервований з медом та цукровою пудрою зберігається краще. Однак, пилок у натуральному вигляді засвоюється не повністю.