Запаси меду і перги бджоли накривають (запечатують) спеціальними восковими кришечками — забрусом — своєрідним знаком якості. Завдяки цьому їжа бджіл довго зберігається і не псується.
До складу забрусу входить спеціальна речовина з воскових і ферментативних залоз бджіл, а також прополіс і пилок. Саме тому забрус перевершує звичайний віск своїми антибактерицидними властивостями. Це запашний «букет» бджолопродуктів, особливе поєднання природних біологічно активних речовин, які взаємно підсилюють свій лікувальний вплив.
Забрусом успішно лікують інфекційні та вірусні захворювання носа, горла, дихальних шляхів.
Візьміть до уваги! Помічний забрус і при сінній гарячці — алергічному захворюванні, спричиненому вдиханням пилку рослин. При лікуванні запалення слизових придаткових пазух носа лікування забрусом також дає позитивний ефект. Рекомендується жувати забрус щогодини по 15 хв. протягом 4-6 год. Потім розжовану масу викидають. При гострому запаленні слизової придаткової порожнини носа достатньо одного курсу лікування протягом дня.
При легкій формі захворювання рекомендують жувати воскові кришечки 1 раз на день (по понеділках, середах і п’ятницях кожного тижня). При цьому не буде нежитю, можна дихати носом.
Від помірно-сильної гарячки треба лікуватися так: жувати забрус 5 разів на день протягом перших двох днів, а потім — 3 рази на день відповідно до самопочуття.
При сильній сінній гарячці народна медицина радить:
- За 3 місяці до ймовірного початку захворювання вживати по 1 ст. ложці меду після кожного споживання їжі.
- За 2 тижні до очікуваного початку захворювання вживати суміш із 2 ч. ложок меду і 2 ч. ложок яблучного оцту на 0,5-1 склянку води до сніданку і на ніч. Вживати, поки не зникнуть симптоми захворювання.
- За потреби жуйте забрус якомога частіше протягом дня, щоб не було нежитю.
Цей продукт не викликає алергії. Жування забрусу поліпшує секреторну і моторну діяльність шлунка, обмін речовин, кровообіг, підвищує фізичну працездатність, зміцнює ясна.
Для того, щоб у дітей не було хронічного нежитю, сінної гарячки, від осені до весни їм слід жувати забрус.
Якщо забрус стане сухуватим (з нього витече мед), можна додати до нього рідкого меду.
Лікарі радять жувати по 1 столовій ложці забрусу протягом 5-10 хв. 4 рази на день. Передозування не спричиняє негативних наслідків, як і випадкове проковтування — забрус легко перетравлюється і корисний для слизової оболонки шлунка.